Mutaxassislarning soʻzlariga koʻra, “Yashil makon” millionlab daraxt ekishgina emas, balki toʻgʻri joyga ekish va parvarish qilish hamdir.
Andijon davlat oʻrmon xoʻjaligida yashil makon umummilliy loyihasi doirasida xoʻjalikning 50 gektar yer maydonida 100 ming dona tez oʻsuvchi terak koʻchatlari ekildi.
Shuningdek, 10 gektar yer maydonda 1 mln dona terak qalamchalaridan terak koʻchatxonalari tayyorlanib agrotexnik tadbirlari amalga oshirilmoqda.
Maʼlumot oʻrnida taʼkidlash lozimki, qonunchilikda ham daraxtlarni ekish va parvarish qilish sohasidagi boshqaruv tizimini takomillashtirish, ilmiy yondashuvlar asosida hududlarning tuproq-iqlim va boshqa xususiyatlarini aniqlashga qaratilgan tadqiqot va tahlillarni amalga oshirish hamda buning natijasida hududlar kesimida respublika xaritasini ishlab chiqish kabi vazifalar belgilab qoʻyilgan.

Проект «Зеленое пространство» — это не только посадка миллионов деревьев...
По мнению экспертов, «Зеленое пространство» — это не только посадка миллионов деревьев, но и посадка и уход за ними в правильном месте.
В рамках национального проекта озеленения Андижанского гослесхоза на 50 га из 50 га земли хозяйства высажено 100 тысяч саженцев быстрорастущих тополей.
Также на 10 га земли заготавливаются тополевые питомники из 1 млн штук тополевых черенков, проводятся агротехнические мероприятия.
Для информации следует отметить, что законом также предусмотрены такие задачи, как совершенствование системы управления в области посадки и ухода за деревьями, проведение исследований и анализов, направленных на определение почвенно-климатических и других характеристик регионов на основе научных подходов. , и в результате этого разрабатываем карту республики в разрезе регионов.